Opowieść podręcznej, Margaret Atwood

Dziś, 7 listopada 2017, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Femnistek. Nie ma chyba lepszego dnia, by napisać kilka słów o Opowieści podręcznej autorstwa Margaret Atwood.

To nie przypadek, że ta książka, po raz pierwszy wydana w 1985 r. w Kanadzie, jest obecnie, w 2017 r. w Polsce, tak niezwykle popularna. I to nie tylko dlatego, że na jej podstawie nakręcono serial. Myślę, że żyjąc w kraju, w którym zagrożone są prawa i wolność kobiet, warto zapoznać się z literacką wizją świata, w którym życie jednostek podporządkowane jest totalitarnemu systemowi, a kobiety są ubezwłasnowolnione i mają w życiu tylko jedno zadanie - urodzenie dziecka.
Choć trudno w to uwierzyć wiele elementów codzienności mieszkańców stworzonego przez pisarkę świata Atwood zaczerpnęła z historii: Miałam dużą wiedzę na temat dystopii i chciałam opisać społeczeństwo inne od naszego, z kobietą jako narratorką. Studiowałam historię siedemnastowiecznej, purytańskiej Ameryki, teokratycznej, niedemokratycznej, co w moim odczuciu stanowi podwaliny współczesnych Stanów Zjednoczonych. Obserwowałam, jak totalitaryzmy przetaczały się przez świat i nigdy nie uważałam, że to nie mogłoby się przytrafić nam. Postanowiłam, że wszystko, co spotyka bohaterów książki, musi mieć odniesienie do prawdziwych wydarzeń. Podręcznym zakazuje się na przykład czytać, tak jak kiedyś niewolnikom w Ameryce.  (źródło cytatu: http://wyborcza.pl/7,101707,21739768,opowiesc-podrecznej-przerazajaco-aktualny-serial-o-piekle.html)

Akcja Opowieści podręcznej toczy się w niedalekiej przyszłości na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, gdzie utworzono Republikę Gileadzką. Republika ta stanowi dyktaturę religijną, w której życie mieszkańców podporządkowane jest surowym regułom wyznaczonym przez Stary Testament. 
Wyobraźcie sobie życie bez rodziny, bez krztyny prywatności w służbie wyższym, obcym nam celom. Codzienność podporządkowaną zakazom, nakazom i przepisom, za złamanie których grozi śmierć lub zesłanie do kolonii karnej. Brak miłości, brak intymności, brak możliwości decydowania o własnym losie. Taki właśnie świat wykreowała Margaret Atwood.

Mam wielką nadzieję, że wizja Atwood pozostanie literacką fikcją. Aby tak się stało: czytajcie Opowieść podręcznej!

Ocena: 6/6

źródło: https://de-de.facebook.com/martafrejmemy

Komentarze

 1. Moja mama właśnie skończyła czytać. Była wstrząśnięta i zachwycona zarazem. Obejrzała także starą ekranizację.
  Ja nie będę czytała. Wystarczy, że żyję w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem doskonale, choć książka świetna.
   Wypowiedzi niektórych polskich polityków i polityczek (!) są jak żywcem wyciągnięte z "Opowieści". Przerażające...

   Usuń
 2. Hej, te targi są często. Te akurat na których my byliśmy to Targi Rzeczy Ładnych, one są przed świętami i na wiosnę. Potem są Boskie Targi Bożonarodzeniowe, Wzory na gwiazdkę, Slow Weekend, Christmas Market, itd. Nie wiem skąd jesteś, ale najłatwiej szukać tego przez fb. Bardzo fajne targi są w też Łodzi i w Poznaniu.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Kobiecy stos

To nie deszcz, to ludzie, Halina Birenbaum i Monika Tutak-Goll

Północ i południe, Elizabeth Gaskell