Jak podróżować z łososiem, Umberto Eco

Zbiór esejów zmarłego w ubiegłym roku popularnego włoskiego filozofa, bibliofila i mediewisty to dobra lektura na urlop. I to nie tylko na urlop we Włoszech.
Krótkie, zwykle trzy-cztero stronicowe teksty, z których część została już raz wydana w Polsce w tomie pt. „Zapiski na pudełku zapałek”, doskonale się nadają do nieśpiesznego podczytywania przy kawie, na plaży czy w ogrodzie. Nieśpiesznego, bo wymagającego skupienia i spokoju. Mamy bowiem do czynienia z tekstami wypełnionymi licznymi odniesieniami do literatury, historii, filozofii, czy polityki.

Eco opisuje zwykłe, codzienne sytuacje z życia profesora uniwersyteckiego, które niejednokrotnie są jedynie wstępem do intelektualnych rozważań na dany temat. Teksty napisane w latach 1975 - 2012 stanowią bardzo różnorodny wachlarz tematyczny. Czytamy m.in. o tym, jak jeść lody, jak podróżować amerykańskimi pociągami, jak kupować gadżety bądź radzić sobie z taksówkarzem. Wśród tekstów znajdują się także takie, których już sam tytuł wskazuje na ich filozoficzny charakter: jak wykorzystywać czas, jak się zaczyna, jak kończy, czy też jak usprawiedliwić posiadanie domowej biblioteki. Temat książek zresztą, jak na prawdziwego bibliofila przystało, pojawia się w zebranych w tym tomie esejach dość często.

Podczas lektury przyszła mi do głowy myśl, że Eco opisuje bardzo męski świat. W jego naukowej, okołouniwersyteckiej codzienności niemalże wcale nie ma kobiet. I mimo, iż autor niejednokrotnie udowadnia, że ma poczucie humoru i spory dystans do siebie, między linijkami wyczułam poczucie wyjątkowości i wyższości, które zdecydowanie nie są tym, czego szukam w literaturze.

Generalnie była to dla mnie ciekawa lektura i z pewnością sięgnę po najpopularniejszą książkę Eco, czyli Imię róży, której naprawdę jeszcze nie czytałam. 

Ocena: 4+/6

Komentarze

  1. Myślę, że prędzej czy później sięgnę. "Imienia róży" też nie czytałam a mam w planach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, w planach :))
      Gdyby tylko mieć więcej czasu na czytanie...

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Instrukcja nadużycia, Alicja Urbanik-Kopeć

Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii, Bernd Heinrich

Nowe książki