Spotkanie autorskie z Ewą Wanat

W ubiegły piątek miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z autorką książki Deutsche nasz. Reportaże berlińskie, Ewą Wanat. Spotkanie odbyło się w polsko-niemieckiej księgarni buch|bund w Berlinie, a prowadził je Marcin Piekoszewski, właściciel księgarni.


Ewa Wanat i Marcin Piekoszewski

Na dworze szalała burza z piorunami, a w środku, mimo upału i duchoty, zaangażowana publiczność przez dwie godziny uważnie słuchała Ewy Wanat i jej opowieści o pracy nad książką oraz o ludziach, których podczas tej pracy poznała.

Spotkaniu towarzyszyło bardzo wiele pytań: Dlaczego tak mało jest informacji o Niemczech w polskich mediach? Dlaczego, jeśli już się pojawiają, to dotyczą jedynie przestępstw popełnianych przez uchodźców? Dlaczego maleje sympatia Polaków do Niemców? Dlaczego istnieje tak wielka różnica między jakością mediów i dziennikarstwa w obu tych krajach? I wreszcie: dlaczego tematy światowe w Polsce się "nie sprzedają"? Dlaczego tak mało w prasie i telewizji rzetelnych, obiektywnych wiadomości na temat światowej polityki, a tak dużo fałszywych informacji np. o uchodźcach? To tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spotkania. Niestety na większość z nich ani autorka, ani publiczność nie znalazła odpowiedzi.
Jednak jej książka powstała o to, by coś w tej kwestii zmienić. By pokazać polskim czytelnikom i czytelniczkom, jak naprawdę wygląda współczesne niemieckie społeczeństwo i jakie miejsce zajmują w nim uchodźcy.

Również publiczność podczas tego wieczoru była wspaniała. Żywe reakcje zgromadzonych oraz ich liczne pytania i osobiste historie były bardzo poruszające i dokonale uzupełniły rozmowę Ewy Wanat i prowadzącego.

Sama książka już za mną. Niebawem napiszę o niej więcej, ale juże teraz gorąco Wam ją polecam!

Ewa Wanat jest polską dziennikarką radiową i telewizyjną, w latach była 2003–2012 redaktorką naczelną radia Tok FM, a w latach 2013–2015 redaktorką naczelną i dyrektorką programową Polskiego Radia RDC. Jest laureatką Nagrody Hiacynta 2010 „za dziennikarstwo otwarte, odważne, pełne otwartości na problemy społeczne". (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Wanat) W 2016 roku opuściła Polskę i przeprowadziła się do Berlina.

Autorka podpisała mój egzemplarz reportaży
Wyjątkowa była nie tylko pogoda i autorka, ale i księgarnia, której gośćmi byliśmy tego wieczoru. Polsko-niemiecka księgarnia buch|bund w dzielnicy Neukölln stała się małym centrum kultury i miejscem spotkań mieszkających w stolicy Niemiec Polaków oraz wszystkich, którzy interesują się naszym krajem i językiem. Na miejscu można wypić dobrą kawę, poszperać w książkach i pogadać o literaturze. Regularnie odbywają się tu spotkania autorskie i posiedzienia dyskusyjnego klubu książki O!buch.
Łatwo się chyba domyślić, że bardzo lubię to miejsce :)

Szyld przed wejściem do księgarni :)

Komentarze

  1. Czekam na recenzję książki! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będzie niebawem - jak tylko ogarnę trzy inne zaległe recenzje :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Instrukcja nadużycia, Alicja Urbanik-Kopeć

Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii, Bernd Heinrich

Ostatni kucharz chiński, Nicole Mones