Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, Małgorzata Rejmer
Jednak nagle internet zalały dziesiątki bardzo pochlebnych opinii, które jednogłośnie wychwalały talent autorki i podkreślały wyjątkowość tego reportażu. Postanowiłam więc spróbować i sięgnęłam po książkę o historii państwa, o którym dotychczas nie miałam bladego pojęcia.
Autorka skupiła się na opisaniu powojennego okresu w historii Albanii, kiedy to krajem rządził Enver Hodża. A zrobiła to głównie na podstawie rozmów, których z Albańczykami przeprowadziła dziesiątki. Nie wszystkie jednak nadawały się do wykorzystania w książce, jak mówiła na spotkaniu w Sopocie. Niektóre osoby do dziś przesiąknięte są wiarą w słuszność ówczesnego systemu, inne przepełnione kłamstwem i nieszczerością. W książce jest bardzo mało kobiet, o ile pamiętam, pojawiają się tu jedynie trzy lub cztery bohaterki. Wynika to z pozycji, jaką w społeczeństwie Albanii mają kobiety oraz z faktu, że ich opowieści były łudząco do siebie podobne i dlatego autorka nie zdecydowała się na ich wykorzystanie.
Z książki Rejmer wyłania się obraz kraju, który był piekłem na ziemi, w którym, albo się było zwolennikiem systemu, albo się było nikim. Stopień zniewolenia ludzi i pastwienia się władzy nad jednostką był wprost niewyobrażalny. Pięćdziesiąt lat dyktatury dokonało w społeczeństwie ogromnych zniszczeń i pozostawiło ogrom traum i wynaturzeń, z którymi Albania będzie się jeszcze bardzo długo zmagać.
Wyjątkowa empatia, współczucie i chęć zrozumienia drugiego człowieka, te cechy charakteryzujące autorkę pozwoliły jej dotrzeć do rozmówców i nawiązać z nimi relacje, które zaowocowały szczerą rozmową. Małgorzata Rejmer zamieszkała w Albanii, kupiła tam dom i nauczyła się języka albańskiego w stopniu komunikatywnym. To świadczy o jej wielkości jako reporterki i jej podejściu do pisania. Jej sposób snucia opowieści jest hipnotyzujący, bez wątpienia warto po Błoto słodsze niż miód sięgnąć.
Zdjęcie ze spotkania z autorką podczas festiwalu Literacki Sopot w sierpniu tego roku |
Jestem pod wielkim wrażeniem Małgorzaty Rejmer jako pisarki i jako człowieka. Mam ogromną nadzieję, że napisze jeszcze wiele ważnych książek, bardzo mi przykro, że nie otrzymała tegorocznej nagrody Nike.
Ocena: 6/6
Czytałam. Świetna książka, doskonały reportaż. Tym bardziej mnie ona poruszyła, iż interesuję się Albanią i na początku drogi politycznej kibicowałam premierowi Ramie.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że książka przypadła Ci do gustu.
Tak, nawet bardzo przypadła. A jeszcze bardziej sama autorka, której miałam przyjemność posłuchać na żywo :))
Usuń