Big Book Festiwal 2019 niedziela

Dzień drugi festiwalu, czyli niedziela:

Różowa czcionka oznacza tekst pobrany z programu zamieszczonego na stronie Big Book Festiwalu. 

PODANO DO STOŁU
O panienkach do wszystkiego, wiejskich dziewczynach, którym służba w mieście miała zapewnić awans, a przynosiła cierpienie mówią JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK i ALICJA URBANIK-KOPEĆ, autorki książek o polskich służących w XIX i XX stuleciu. Rozmawia Katarzyna Sroczyńska.


Moją festiwalową niedzielę rozpoczęło spotkanie poprowadzone w Muzeum Władysłwa Broniewskiego na temat służących w Polsce. Autorki i prowadząca skupiły się nie tylko na czasach minionych, ale dyskutowano także o pozycji Ukrainek i Ukraińców zatrudniancyh obecnie w Polsce, o etyce pracy w ogóle i o podejściu społeczeństwa do obowiązków domowych wykonywanych przez kobiety. Obie autorki cudownie się uzupełniają i wspaniale opowiadają o historii. To było bardzo interesujące spotkanie, doskonałe merytorycznie. Jedno z najlepszych z całego Big Booka!


OGIEŃ I WODA

O podwójnym opowiadaniu świata – przemocy w rodzinach i wielkich mechanizmach zła. I o tym, dlaczego świat potrzebuje metafory, mówi najważniejsza czeska pisarka RADKA DENEMARKOVÁ. Rozmawia Teresa Drozda.

Myślę, że Radka Denemarkova jest jedną z najbardziej fascynujących czeskich pisarek. Niestety spotkanie z nią prowadzone było w ekstremalnych warunkach – upał i fatalne nagłośnienie częściowo uniemożliwiały zrozumienie pisarki i prowadzącej. Szkoda. Bardzo chciałabym posłychać jej ponownie.


MAŁE TRZĘSIENIE ZIEMI 

O tym, czy w życiu naprawdę nigdy nie jest za późno na zmiany i czy w rodzinie  jest miejsce na wolność mówi norweska pisarka HELGA FLATLAND.

Spotkanie prowadzone w języku norweskim przybliżyło mi książkę, którą bardzo chcę przeczytać. Autorka opowiadała nieco o pozycji rodziny we współczesnej Norwegii i o zmianach zachodzących w społeczeństwie. 




NAJDZIKSZY ZAKĄTEK

O granicy, której nie ma. O śladach, jakie w bułgarsko-grecko-tureckiej ziemi i kulturze zostawili dawni migranci. O ludziach trwających na krawędzi światów mówi bułgarska eseistka KAPKA KASSABOVA. Rozmawia Cveta Dimitrova.
Ostatnie spotkanie, z którego też wyszłam przed końcem, udowodniło mi, że dwudniowy maraton spotkań literackich to jednak spory wysiłek dla mózgu. Wysłuchałam więc opowieści autorki o jej podróżach i doświadczeniach granicznych i opuściłam salę, gdy mikrofon przejęła publiczność...


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STO książek, które BARDZO chcę przeczytać

Stosik zamiast

Prezenty urodzinowe...