Nowy autorytaryzm, Maciej Gdula

Sięgnęłam po niewielkich rozmiarów książkę autorstwa Macieja Gduli mając nadzieję, że nieco rozjaśni mi w głowie i pomoże uzyskać odpowiedź na pytanie: Co z tą Polską?

Z kraju zafascynowanego Unią Europejską i popierającego idęę zjednoczonej, otwartej Europy, kraju unowocześniającego swe oblicze niemalże z dnia na dzień w ciągu dwóch lat Polska stała się krajem, którego rząd łamie konstytucję, niszczy system sądownictwa, opozycję, organizacje pozarządowe, media i wszystkie inne instytucje, które wpadną w jego łapy. W kraju coraz głośniej słychać faszystowskie, homofobiczne hasła, księża mają coraz większy wpływ na życie obywateli, a prawa kobiet są poważnie zagrożone...

Na stu stronach Gdula analizuje obecną sytuację polityczną w kraju i stara się ją wyjaśnić. Krótko wymienia najważniejsze zmiany, jakie zaszły w Polsce po upadku PRL, opisuje konflikt na lini PO-PIS, definiuje klasy funkcjonujące w polskim społeczeństwie i ostro krytykuje postawę opozycji. Autor reprezentuje pogląd, że brak w Polsce partii prawdziwie lewicowych, reprezentujących nowoczesne podejście do wielu tematów, przez polskich polityków albo unikanych albo stygmatyzowanych, takich jak ochrona środowiska, aborcja, czy prawa osób homoseksualnych. I trudno się z nim nie zgodzić - w chwili obecnej nie ma w Polsce partii, która w poważny i nowoczesny sposób reprezentowałaby osoby o lewicowych poglądach.

W swoim tekście Maciej Gdula stara się także wyjaśnić fenomen władzy Jarosława Kaczyńskiego i jego ogromny wpływ na innych członków partii i środowiska z nią związane. Jednocześnie stara się scharakteryzować przeciętnych wyborców PISu i wyjaśnić ich motywację.

Nowy autorytaryzm jest interesującym kompendium wiedzy na temat zmian politycznych ostatniego ćwierćwiecza w naszym kraju, które dodatkowo stara się powiązać społeczne skutki reform przeprowadzonych po 1989 r. z sukcesem, jaki odnosi partia Kaczyńskiego. Niestety jest to analiza dość powierzchowna. Zabrakło mi głębszego pochylenia się nad polskim społeczeństwem i chęci dotarcia do przyczyn takiego stanu rzeczy. Zabrakło mi w tekście uwzględnienia kiepskiego poziomu polskiej szkoły, która nie uczy krytycznego myślenia i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania, oraz głębszej analizy powiązań i silnego wpływu kościoła katolickiego na polską politykę. Choć tak sobie teraz myślę, że to chyba są tematy na osobne publikacje...

Podsumowując: pozycja, po którą warto sięgnąć, aby usystematyzować swoją wiedzę i znaleźć odpowiedzi na nurtujące wielu z nas pytania o sytuację w kraju. Może się jednak zdarzyć, że po jej lekturze będziecie mieli więcej pytań niż przed.

Ocena: 4+/6

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STO książek, które BARDZO chcę przeczytać

Stosik zamiast

Prezenty urodzinowe...