Limassol, Yishai Sarid

Jak trafiłam na tę książkę mało znanego wydawnictwa Filo?
W 2016 r. byłam na spotkaniu z Zeruyą Shalev, Eshkolem Nevo i Yishaiem Saridem, które odbywało się w ramach Festiwalu Conrada w Krakowie. Jako że twórczość pozostałej dwójki była mi już wtedy znana, postanowiłam zakupić jedyną wydaną dotychczas w Polsce książkę Sarida, czyli Limassol właśnie. Jest to powieść szpiegowska, a przynajmniej tak zapowiada okładka.

Główny bohater, którego imienia nie poznajemy, jest agentem izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Ogólnego. Do jego obowiązków należy głównie przesłuchiwanie arabskich więźniów podejrzanych o terroryzm. Nowe zadanie, którego celem jest unieszkodliwienie groźnego terrorysty, absorbuje całą jego uwagę i prowadzi do rozpadu rodziny agenta. Tajemnicza kobieta, która ma doprowadzić go do poszukiwanego przestępcy, jej uzależniony od narkotyków syn, oraz starszy mężczyzna, z którym szybko nawiązuje przyjaźń - wszystkie te osoby wywierają silny wpływ na naszego bohatera, który w decydującym momencie będzie musiał wybrać, po której jest stronie.

Książka ta mocno osadzona jest w izraelskich realiach i pokazuje, jak bardzo tamtejsze życie różni się od naszego. Strach jest uczuciem wszechobecnym, a paranoja i podejrzliwość agentów i policjantów przybiera wręcz absurdalne rozmiary.
Przy użyciu skromnych środków wyrazu udało się Saridowi doskonale sportretować skomplikowaną społeczno-polityczną sytuację w Izraelu, która nie zmienia się od lat. Podczas obowiązkowej służby wojskowej autor pracował dla wywiadu, można więc założyć, że opisywane w książce wydarzenia nie są całkowitym wytworem jego wyobraźni. Jest to o tyle ciekawe, że metody stosowane przez agentów nie do końca są zgodne z prawem.

Myślę, że osoby zainteresowane Izraelem powinny po tę powieść sięgnąć. Ci, którzy oczekują klasycznej powieści szpiegowskiej, będą raczej rozczarowani - kolejne etapy docierania do poszukiwanego, mimo iż są osią książki, zdecydowanie nie są tym, co w niej najciekawsze.

Ocena: -5/6

Od lewej: Yishai Sarid, Eshkol Nevo i Zeruya Shalev

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STO książek, które BARDZO chcę przeczytać

Stosik zamiast

Prezenty urodzinowe...