Powrót do Reims, Didier Eribon

„Zadanie ruchów społecznych i krytycznych intelektualistów polega więc na tym, by zbudować teoretyczne ramy i sposoby politycznej percepcji rzeczywistości, które pozwoliłyby nie tyle wymazać – bo to niemożliwe – ile maksymalnie zneutralizować negatywne namiętności działające w ciele społecznym, a zwłaszcza w klasach ludowych; zaproponować inne perspektywy i w ten sposób nakreślić przyszłość tego, co znów mogłoby się nazywać lewicą.” (str. 138)

To zdanie Eribona odnosi się wprawdzie do obecnej sytuacji społeczno-politycznej Francji, ale uważam, że doskonale pasuje też do sytuacji panującej w Polsce. Takich uniwersalnych odniesień można odnaleźć w biograficznej książce tego francuskiego filozofa i socjologa, więcej.

Didier Eribon pochodzi z biednej, robotniczej rodziny i wychował się w północno-wschodniej Francji, w mieście Reims, a raczej na jego obrzeżach. Dość wcześnie zorientował się, że jest inny niż reszta jego rodziny: po pierwsze jest gejem, a po drugie za wszelką cenę pragnął kontynuować naukę. Jako pierwszy w swojej rodzinie skończył liceum, a potem studia i przeniósł się do Paryża. Kompletnie zmienił swoje życie i odciął się od korzeni, ale nie zdołał uporać się ze swoim pochodzeniem. Przez ponad dwadzieścia nie miał kontaktu z rodzicami i braćmi. Dopiero śmierć chorego na Alzheimera ojca skłoniła go do powrotu w rodzinne strony i rozprawienia się z własną przeszłością, czego efektem jest ta książka. Społeczno-polityczny esej o francuskim społeczeństwie, o klasie, pochodzeniu, własnej tożsamości i samodzielnym kierowaniem własnym losem, który powstał z potrzeby opowieści o własnym dorastaniu i rodzinie.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i pozwala ona inaczej spojrzeć na społeczeństwo i jego strukturę oraz na wpływ, jaki  na losy kolejnych pokoleń wywiera presja rodziny i pochodzenie. Mimo iż nie zawsze zgadzam się z autorem to uważam, że jest to wartościowa pozycja, po którą warto sięgnąć.

Ocena: 5/6

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STO książek, które BARDZO chcę przeczytać

Stosik zamiast

Prezenty urodzinowe...